Najnowsze badania na temat korzystania z internetu przez Polaków pokazują, że świadomość tego medium jest wysoka i przynosi wiele korzyści w życiu codziennym. Badania przeprowadził multimedialny operator telekomunikacyjny INEA.
Okazuje się, że już co trzeci z nas jest online non-stop, zaś ponad 90% Polakom internet ułatwia utrzymywanie kontaktów z bliskimi. Jak pokazują dane GUS w 2016 r dostęp do internetu w Polsce posiadało 80,4% gospodarstw domowych. Jest to wynik dwukrotnie lepszy niż dekadę temu.
Internet pomaga w kontakcie z bliskimi
Według badania aż 91,2% ankietowanych uważa, że internet pozytywnie wpływa na ich kontakty z najbliższymi. Natomiast blisko 40% jest zdania, że gdyby nie dostęp do sieci, to wówczas ich kontakt z rodziną i bliskimi byłby utrudniony.
Z raportu wynika także, że dla 38,3% z użytkowników sieci nie jest problemem wylogowanie się na dłuższy czas, np. w weekend czy podczas urlopu. Jednak non-stop online jest niemal taka sama grupa internautów (37,3%) i to nawet jeśli w danej chwili nie korzysta aktywnie z sieci! Za to dla kilkunastu procent z nas (16,8%) dzień bez internetu to dzień stracony.
Serwisy społecznościowe coraz popularniejsze
Utrzymywanie kontaktów z bliskimi przez serwisy społecznościowe (Facebook, Instagram, Snapchat) jest coraz popularniejsze i konkuruje z rozmową telefoniczną. Codzienne ich używanie deklaruje połowa badanych (52,8%), zaś niewiele mniej, bo 44% każdego dnia korzysta z komunikatorów internetowych (Messenger, WhatsApp, Skype).
W wolnym czasie film czy zakupy?
Spędzanie wolnego czasu w sieci odbywa się głównie przez oglądanie filmów i seriali (49,3%), robienie wspólnie zakupów (46,3%) i słuchanie muzyki (44,3%). Następne miejsca zajęły takie atrakcje jak: organizowanie urlopu (37,9%), przeglądanie profili znajomych (36,8%), szukanie przepisu na ulubione danie (34,5%) i rozmowa z bliskimi przez komunikatory (34,4%).
Badanie zostało zrealizowane w lutym 2017 r przez agencję SW RESEARCH na zlecenie INEA metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1016 Polaków.