Z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy NASK wynika, że 80% polskich nastolatków jest cały czas on-line. Ten wysoki wynik zawdzięczają głównie smartfonom.
– Młodzież ceni przede wszystkim możliwość kontaktu z rówieśnikami. 70% badanych komunikuje się ze znajomymi przez internet kilka razy dziennie. Jednocześnie widać, że nastolatki nie tracą z tego powodu kontaktów w realnym świecie. Niecałe 5% badanych zadeklarowało, że rezygnuje ze spotkań z przyjaciółmi na rzecz korzystania z internetu – wyjaśnia dr Agnieszka Wrońska z NASK
Choć niemal wszyscy młodzi ludzie korzystają z internetu w celach towarzyskich i rozrywkowych to jednak, według dr Wrońskiej, nie można powiedzieć, że jest to ich wyłączna aktywność w sieci. – 46,5% badanych zadeklarowało, że codziennie korzysta z internetu dla poszerzenia swojej wiedzy związanej z hobby lub zainteresowaniami, 32,3% do odrabiania lekcji, zaś 27,1% do poszerzania wiedzy potrzebnej do szkoły – mówi Wrońska. – Jednocześnie uczniowie nie konsultują się przez internet ze swoimi nauczycielami. 53,5% nie robi tego nigdy, 33% – tylko kilka razy w roku – dodaje.
Młodzież, wbrew pozorom, często dba o ochronę swojej prywatności. Ograniczenie dostępu do swoich profili społecznościowych z tego powodu deklaruje 59,7% nastolatków. Okazuje się, że posiadają oni również konieczną do tego wiedzę, jako że zaledwie 1,4% nie wie jak korzystać z ustawień prywatności. – Jest jednak zauważalna grupa – 18% respondentów – która nie widzi potrzeby ograniczania dostępu – zauważa dr Wrońska.
Wyniki badań ogłoszono podczas 10 Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie, która odbywa się w warszawskim hotelu Airport Okęcie.